Ekonomi

7 başlıkla geçen hafta

1. TCMB faizi sabit tuttu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) finansal koşulların önemli ölçüde sıkılaştığına ve parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkileri olacağına işaret ederek, bir haftalık repo faizini yüzde 50 seviyesinde bıraktı. Karar metninde, “Mart ayında atılan adımların etkisiyle finansal koşullar önemli ölçüde sıkılaşmıştır. Parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Kurul, parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de göz önünde bulundurarak politika faizinin sabit tutulmasına karar vermekle birlikte, enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı duruşunu yinelemiştir” denildi.

2. Lokanta ve kafelerde KDV düzenlemesi

Lokanta ve kafelerde yüzde 8 olarak uygulanan KDV oranı yüzde 10’a, yüzde 18 olarak uygulanan KDV oranı ise yüzde 20’ye çıkarıldı.

3. Fitch’ten Türkiye değerlendirmesi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, politika tutarlılığındaki iyileşmenin sürdürülmesinin, Türkiye’nin kredi notu açısından olumlu olabileceğini bildirdi.

4. Japonya Merkez Bankası faizi değiştirmedi

Japonya Merkez Bankası para politikasını değiştirmedi, 2024 yılında daha yüksek enflasyon bekliyor.

5. ABD ekonomisi ilk çeyrekte beklentinin altında büyüdü

ABD’de yıllıklandırılmış GSYH ilk çeyrekte yüzde 2,5’luk beklentinin altında yüzde 1,6 büyüdü.

6. Şimşek: Kamuda tasarruf yılın ikinci yarısında devreye girecek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamuda tasarruf ve harcama kontrolünün yılın ikinci yarısında güçlü bir şekilde devreye gireceğini söyledi.

7. TL zorunlu karşılıklara uygulanacak faiz yükseltildi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini yüzde 50 seviyesinde sabit bırakırken, TL zorunlu karşılıklara uygulanacak faiz oranını da yükseltti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu