Haber

ABD ve Kanada’da Başkanlık İkinci Turu Başlıyor

NEW Türkiye’de ikinci tura kalan Başkanlık seçimi için ABD ve Kanada’da oy verme süreci başlıyor.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) aldığı resmi karar doğrultusunda yabancı seçmen kaydı yapan vatandaşlar, ABD’nin başkent Washington’daki büyükelçiliği ve New York başkonsolosluklarında kurulacak sandıklarda oy kullanabilecek. Boston, Miami, Houston, Şikago ve Los Angeles.

20-24 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek olursa sandıklar yerel saatle 08:00 ile 22:00 arasında oy kullanmak için açık kalacak.

Ayrıca vatandaşlar, ilk tur seçimlerinde olduğu gibi 20-2 Mayıs tarihlerinde saat 09:00 ile 21:00 arasında New York Başkonsolosluğu’nun Long Island ve South Jersey bölgelerinde açılacak ek sandıklarda da oy kullanabilecek. .

Kanada genelinde Cumhurbaşkanlığı 2. Cinsiyet Seçimi yerel saatle 8.00’de başlayacak.

Kanada’da yaşayan Türk vatandaşları Ottawa’daki Türkiye Büyükelçiliği ile Toronto, Montreal ve Vancouver’daki Türk Konsolosluklarında oy kullanabilecek.

Kanada’daki dört diplomatik misyonda yapılacak oylama, 24 Mayıs’ta yerel saatle 22:00’de sona erecek.

ABD ve Kanada’daki Türk vatandaşları, Türkiye’de 14 Mayıs’ta düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Genel Seçimleri ve 28.

ABD’de bu yıl ilk kez Türkevi binası dışında Türklerin yoğun olarak yaşadığı New Jersey ve Long Island’daki New York Başkonsolosluğu’nun görev alanı içinde ek sandık merkezleri oluşturuldu. 29 Nisan ve 1 Mayıs tarihlerinde söz konusu yerlerde açılan ek sandıklar ile uzak bölgelerdeki vatandaşların oy kullanması kolaylaştırıldı.

YSK verilerine göre ABD’de 134 bin 246 kayıtlı seçmen bulunuyor. Birinci tip seçimlerde ABD genelinde 53 bin 40 seçmen sandık başında oy kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu