Haber

ABD’li ilaç firması Moderna’dan müjdeli haber: mRNA teknolojisini kullanarak kanser hücrelerini yok etmeyi başardık

ABD merkezli ilaç şirketi Moderna, koronavirüs aşılarında da kullanılan mRNA teknolojisini kullanarak kanserli hücreleri yok etmeyi başardığını duyurdu. ABD merkezli şirketten yapılan açıklamada, aşının cilt kanserine neden olan melanomaya karşı etkili sonuçlar ortaya koyduğu belirtildi.

TEKRAR GÖRME RİSKİNİ YÜZDE 44 AZALTIR

Merck’in geliştirdiği Keytruda adlı ilacın Moderna aşısı ile birlikte kullanılması durumunda, ölümcül cilt kanserinde hastalığın tekrarlama veya ölüm riskinin Keytruda’nın tek başına kullanımına göre yüzde 44 oranında azaldığı açıklandı.

MODERNA VE BIONTECH’İN HİSSELERİ YÜKSELDİ

Şirketler yaptığı açıklamada, “Bu sonuç istatistiksel olarak anlamlı ve klinik olarak anlamlı bir gelişmedir” dedi. Verilerin paylaşılmasının ardından Moderna’nın hisseleri yükselirken, Türk bilim insanı Hasret Türeci ve Uğur Şahin’in mRNA tabanlı aşı çalışmaları yürüten şirketi BioNTech’in hisseleri yükseliş trendine girdi. Bu araştırma, mRNA aşı teknolojisi ile birlikte ilaç kullanımının bağışıklığı nasıl etkileyeceğini gösteren ilk araştırma olarak kayıtlara geçerken, bu işlemin teknik olarak diğer kanser türleri üzerinde de etkisi olduğunu belirtti.

YAN ETKİ RİSKİ YÜZDE 14,4

Moderna’da tıbbi geliştirmeden sorumlu başkan yardımcısı Paul Burton, “Bu araştırma sonuçları, kanser tedavisinde yeni bir bakış açısı sağlayacak” dedi. Üçüncü ve dördüncü aşamaya sahip 157 cilt kanseri hastasını inceleyen bilim adamları, yalnızca Keytruda’nın kullanıldığı koşulları, hem mRNA tabanlı aşı hem de Keytruda’nın kullanıldığı koşullarla karşılaştırdı. Her iki ilacın kullanıldığı durumlarda yan etki görülme oranı yüzde 14,4 olarak kaydedilirken, Keytruda kullanımında yan etki oranının sadece yüzde 10 olduğu belirtildi.

AŞI NASIL ÇALIŞIR?

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre kişiye özel geliştirilebilen aşı için hastadan tümör örnekleri ve sağlıklı doku örnekleri alınıyor. Daha sonra uzmanlar, kişiselleştirilmiş bir kanser aşısı geliştirmek için gen dizilerini, mutasyona uğrayan proteinleri ve diğer bilgileri inceler. Bu karışım hastaya enjekte edildiğinde, hastanın hücreleri bir üretim merkezi gibi çalışarak bunun kopyalarını üretir ve bağışıklık sistemi tümörü tespit edip yok edebilir. Moderna ayrıca 8 haftalık bir süreçte kişiye özel aşı üretilebileceğini de belirtti.

ARAŞTIRMA ŞİMDİ İNCELENMEDİ

Ancak bazı uzmanlar, şu anda bu araştırmanın yalnızca küçük bir bölümünün kamuoyuyla paylaşıldığını açıkladı. İngiliz Financial Times gazetesine konuşan uzmanlar, bu araştırma sonuçlarının hakemli bir dergide yayımlanmadığına da dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu