Haber

Almanya’dan Kiev’e kötü haber: Tek başımıza yardım edemeyiz

Avrupa Birliği’nde (AB) çözülmesi beklenen ‘Kiev yardımı’ hakkında konuşan Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner, Almanya’nın Ukrayna’ya tek başına yardım edemeyeceğini itiraf etti.

Alman Ekonomisi Doğu Komitesi’nin bir etkinliğinde konuşan Lindner şunları söyledi: Sonuçta Almanya’nın daha fazla mali yardım yapmaya devam etmesi, diğerlerinin ise daha az yardım yapmaya devam etmesi bizim için söz konusu değil.“dedi.

Konuşmasının devamında Lindner, Almanya’nın ‘Ukrayna’daki çatışmanın mali yükünü’ tek başına üstlenmek zorunda kalması durumunda olası bir mali kriz konusunda uyarıda bulundu ve AB’nin geri kalanına Kiev’e verilen desteği artırma çağrısında bulundu.

Almanya, Ukrayna hava savunma sistemlerinde mühimmat sıkıntısı olduğunu duyurdu

Alman televizyon kanalı Welt, Ukrayna’daki hava savunma sistemlerinin yeterli füzeye sahip olmadığı için Rus saldırılarıyla başa çıkamayacağını aktaran haberinde, gazeteci Paul Ronzheimer’e atıfta bulunarak şunları kaydetti: “Havaya yetecek kadar füze bulunmayacağına dair büyük korku var” Ukrayna’nın başkentinde savunma.” verilmiş.

Ronzheimer ayrıca Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ndeki karadan havaya Patriot füze sistemleri için kritik bir mühimmat sıkıntısı yaşandığını açıklarken, Ronzheimer’a göre bu durum Kongre’nin halen Kongre nedeniyle ABD’den yeni malzeme temin edememesinden kaynaklanıyor. Kiev’e yardım için para tahsis etmeyi kabul etmiyoruz.

Ukraynalı Bakan Kuleba’dan AB’ye tehdit: Hızlı üyelik ve 50 milyar euro bekliyoruz

son zamanlarda konuşuyorum Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitri Kuleba2024’ün ilk altı ayında AB üyeliği ile ilgili bir diyalogun başlatılması gerektiğini belirterek ” AB üyeliği konusunda hızlı ve somut adımlar bekliyoruz.“Bekledikleri başka bir konunun olduğunu söylerken 50 milyar euroluk yardımÖyle olduğunu söyledi.

Brüksel’de düzenlenen AB Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısına çevrimiçi olarak katılan Kuleba, burada yaptığı konuşmada, ” AB üyeliği konusunda hızlı ve somut adımlar bekliyoruz. Üyeliğe ilişkin diyalog 2024 yılının ilk altı ayında başlatılmalıdır“dedi.

Rusya’ya karşı Ukrayna’ya verilen desteğin aktif olarak devam etmesi gerektiğini belirten Kuleba, AB’den en geç 1 Şubat 2024 tarihine kadar 50 milyar Euro’luk yardım paketine ilişkin karar beklediklerini ifade etti.

Kuleba, özellikle hava savunma sistemlerine ihtiyaç duyduklarını vurgulayarak, şöyle konuştu: NASAMS, IRIS-T, SAMP-T ve Patriot. Bunlar bugün Ukrayna’da binlerce hayat kurtaran silahlardır. Daha fazlasına ihtiyaç var. 300 kilometre ve üzeri menzilli füzelere de ihtiyacımız var. AB ve Ukrayna savunma şirketleri ortak alanda birleşmeli“dedi.

diğer taraftan Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Budapeşte’nin Avrupa Barış Fonu’ndan Ukrayna’ya silah tedarikinin finansmanına katılmayacağını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu