Haber

Aşık Şenlik Tüneli Türkiye ile Gürcistan arasında ulaşımı kolaylaştıracak

AK Parti Ardahan Milletvekili Kaan Koç, üretimi tamamlandığında Türkiye-Gürcistan arasındaki Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı’na geçişi sağlayacak Aşık Şenlik Tüneli’nde incelemelerde bulundu.

Yetkililerden bilgi alan Koç, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Mozeret Dağı’nın altında 2 bin 159 metre yükseklikte Çıldır ilçesi ile Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı arasında inşa edilecek Aşık Şenlik Tüneli’nin bölgede ulaşımı önemli ölçüde kolaylaştıracağını, özellikle kış aylarında.

Tünelin kısa sürede tamamlanacağını belirten Koç, şunları kaydetti:

“Mozeret Dağı’nın altında üretimi devam eden tünelin tamamını yakın gelecekte işletmeye almayı planlıyoruz. Şu anda sadece bir tüp faaliyette, yani onu Çıldır-Aktaş kapısına geçiş için kullanabiliriz. Tünelin diğer tüpünün de hizmete girmesiyle tünel, Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı’na, Gürcistan’dan da buraya bağlanacak. “Yana ulaşım daha konforlu ve güvenli hale gelecek.”

Kafkasya ve Orta Asya’ya açılan Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı’nın daha aktif olması için tünelin ulaşımda çok önemli bir altyapı olduğunu belirten Koç, “Tamamlanan tünelin bir tüpünü kullanmaya başladık. İnşallah. İkinci tüpü de en kısa sürede devreye almayı planlıyoruz.Mozeret Tünelimiz “Her iki tüp de devreye alınınca sıra Ilgar tüneline gelecek. Ilgar Tünelimiz Türkgözü Gümrük Kapısı’na ulaşımı sağlayacağı için de bizim için değerli. Ekonomimize ve ticaretimize de değerli bir katkı sağlayacak.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu