Haber

Baro ‘İptal edelim’ Dedi Danıştay İzin Vermedi: Yatırıma Karşı Vatandaşlık Devam Edecek

Danıştay, Baronun yatırım karşılığında yabancılara vatandaşlık verilmesinin iptali talebine ‘hayır’ dedi.

Danıştay 10. Dairesi, yabancılara yatırım karşılığında vatandaşlık veren yönetmeliğin yürütmesinin durdurulması talebini reddetti.

Türkiye Barolar Birliği, 13 Mayıs 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’in iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay’da dava açtı.

Dilekçede, vatandaşlığın kazanılmasına ilişkin kuralların kanunda düzenlenmesi gerektiği, vatandaşlık için döviz üzerinden bedel verilmesine ilişkin söz konusu düzenlemelerin devletin bu alandaki gizli egemenliğine zarar verdiği ileri sürüldü.

Danıştay 10. Dairesi, yönetmeliğin yürütmesinin durdurulması talebini İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 27. maddesinde öngörülen şartların oluşmadığı gerekçesiyle reddetti.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan, sosyal medyadan karara ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Yürütmeyi durdurma talebimizin reddi açıkça hukuka aykırı olmakla birlikte, Danıştay Tetkik Hakiminin olumlu görüşü ve oy çokluğu ile verilen karardaki muhalefet şerhi bir nebze de olsa umudumuzu tazeledi. Şimdi sözüm Danıştay İdari Davalar Kurulu’nda. Hiçbir para birimiyle ölçülemeyen aidiyet ve sorumluluk duygumuzla dava sürecini takip etmeye devam edeceğiz.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu