Haber

Bir annenin en mutlu anı… Çocuğu 10 yıl sonra “anne” dedi

Bir annenin en keyifli anı… Çocuğu 10 yıl sonra “anne” dedi

Tam umudunu yitirmişti, çocuğu 10 yıl sonra konuştu birinci kelamı “anne” oldu

BURSA – Bursa’da yaşayan işitme engelli 10 yaşındaki Muhammet Enes Meblağ, birinci sefer konuştu ve birinci kelamları “anne” oldu. Çocuğunun sesini birinci kere duyan Elan Meblağ anne sözcükleri oğlunun lisanından dökülünce memnunluktan uçtu.

36 yaşındaki Elvan Fiyat’ın 4 çocuğundan 3’ncüsü olan 10 yaşındaki çocuğu Muhammet Enes Fiyat, işitme engelli olarak dünyaya geldi. Bu vakte kadar hiç konuşmayan çocuk için ailesi umudunu kaybetmeye başladı.

Çocuklarını işaret lisanı eğitimine gönderen aile bu esnada İşaret Lisanı Eğitmeni Emine Biçim ile tanıştı. Birinci eğitimine annesiyle birlikte giden Muhammet Enes Meblağ, Emine Biçim tarafından verilen 5 seanslık eğitimle birinci kelamını ağzından çıkarttı. Birinci defa konuşan çocuğun birinci kelamı ise ‘anne’ oldu. Annesi Elan Meblağ, bu anlara şahit olarak büyük memnunluk yaşadı.

10 yıldır konuşmayan çocuğunun birinci kelamının anne olduğunu tabir eden Elvan Meblağ, “Çocuğum 10 yıldır işitme engelli. Bu süreci sürekli hastanelerde geçirdik. “Yeter ki çocuğum konuşsun” diye hastanelerde gezdik. Biz çocuğumuzun konuşamayacağını düşünerek ümidimizi kaybetmeye başlamıştık. Onu işaret dili eğitimi alması için işaret dili eğitimine göndermiştik. Sonra Emine Biçim hocayla tanıştık. 10 yıldır hiç konuşmayan çocuğum Emine Hoca’mın verdiği eğitimler sayesinde ilk kez konuştu ve ilk sözü anne oldu. Çok büyük mutluluk yaşadım. İnşallah devamı gelir” dedi.

Öğrencisi Enes’in birinci kere “anne” dediğini belirten İşaret Lisanı Eğitmeni Emine Biçim, “Kendisi işitme engelli. Duymayan insanın konuşması ve harfleri çıkartması çok sıkıntı. Ailesi Enes’i bana matematik öğrenmesi ve biraz işaret lisanı öğrenmesi için getirmişti. Ben Elvan Hanım’ın “anne” demesine hasret olduğunu çok yeterli biliyorum. Beşinci dersimizde ben Enes’e “anne” dedirtmeyi başardım. Bu ana annesi de şahitlik etti ve çok keyifli oldu. Bundan sonraki maksadımız öteki cümleleri söylem etmesini sağlamak” şeklinde konuştu.

Öğretmen Emine Biçim anne sözcüğünden sonra şimdi de Muhammet Enes’e “baba” sözcüğünü söyletebilmeyi hedefliyor. Enes’in ilerleyen süreçlerde eğitimle konuşmayı daha rahat yapabilmesi planlanıyor.

Muhammet Enes’in 3 kız kardeşi olduğu onların ise konuşup duyma sorunu yaşamadığı öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu