Ekonomi

Birleşik Otomobil İşçileri Sendikası ABD’de greve başladı

ABD Birleşik Otomobil İşçileri (UAW), Detroit’teki üç eski otomobil üreticisinde ücretler ve iş güvenliği nedeniyle greve başladı.

İşçiler Cuma günü Bronco SUV üreten Ford Motor Michigan fabrikasından, Chevy Colorado orta boy pikap üreten General Motors’un Missouri’deki fabrikasından ve Jeep Wrangler’ın üretildiği Toledo, Ohio’daki Stellantis NV fabrikasından ayrılmaya başladı.

Haftalarca süren görüşmelerin ardından sendika ve otomobil üreticileri hâlâ birbirlerinden çok uzakta. Strateji, UAW’nin grev fonu üzerindeki etkiyi en aza indirirken karlı araçların üretimini istikrarlı bir şekilde azaltmak için tasarlandı. Sendika, pazarlığın gidişatına göre grev gözcülüğü alanları ekleyeceğini söyledi.

UAW Başkanı Shawn Fain Perşembe günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, “Bu gece, tarihimizde ilk kez, Üç Büyük’ün üçünü de aynı anda vuracağız.” dedi. “Bu strateji şirketlerin öngörüde bulunmasına olanak tanıyacak. Bu, ulusal müzakerecilerimize maksimum pazarlık gücü ve esneklik sağlayacak. Ve eğer sonuna kadar gitmemiz gerekiyorsa, “Bunu yapacağız. Her şey masada” dedi.

celebi-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
Başa dön tuşu