Ekonomi

BlackRock, Bitcoin ETF için stablecoin maruz kalma risklerini işaretledi

NEW YORK – BlackRock Inc., dünyanın en büyük varlık yöneticisi. Önerilen iShares Bitcoin ETF’sinde yatırımcılar için stablecoin’lerle ilgili potansiyel riskleri vurguladı. Şu anda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) ETF’sini incelemesini bekleyen şirket, stabilcoin fiyatlarındaki dalgalanmaların fonun performansını etkileyebileceğine dikkat çekti.

Bağ USD (USDT) ve Circle USD (USDC) gibi stabilcoinler, belirli bir varlığa veya para birimine, genellikle ABD dolarına eşdeğer bir değer tutacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak BlackRock, amaçlanan fiyat istikrarına rağmen geçmiş olayların bu dijital varlıkların hala önemli fiyat hareketleri yaşayabileceğini gösterdiği konusunda uyarıyor. Bitcoin’inBunun değere etki edebileceğini gösterdiğini belirtti.

Endişeler, 17 Şubat 2021 ve 15 Ekim 2021’de Tether operatörlerinin dahil olduğu olaylardan kaynaklanıyor. Rezervlerinin tamamen ABD doları ile desteklenmediğine dair asılsız iddialar nedeniyle yasal işlemle karşı karşıya kaldılar. Bu yasal sorunların bir sonucu olarak Tether’e New Yorklularla etkileşimi durdurması emredildi ve toplam 61 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

Daha yakın bir zamanda, 10 Mart 2023’te Circle Internet Financial, 3,3 milyar dolar değerindeki rezervlerinin bir kısmının FDIC’ye devredildikten sonra Silikon Vadisi Bankası’nda tutulduğunu açıkladığında USDC, 1,00 dolarlık sabitinden bir sapma yaşadı. Bu olay, stabilcoinlerin istikrarı ve güvenilirliği konusunda endişelere yol açtı.

BlackRock, bu formdaki stablecoin’lere dolaylı olarak maruz kalmanın, potansiyel oynaklık, operasyonel zorluklar, olası manipülatif uygulamalar ve düzenleyici zorluklar nedeniyle Bitcoin ETF’deki yatırımcılar için önemli riskler oluşturabileceği sonucuna vardı. BlackRock tarafından yapılan açıklama, kripto para piyasasındaki risklerin karmaşıklığının ve gelişen doğasının altını çiziyor ve dijital para birimleriyle bağlantılı temel finansal varlıklar hakkında yatırımcıların farkındalığının gerekliliğini vurguluyor.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu