Haber

BM Genel Sekreteri, Rusya’nın Ukrayna limanlarına yönelik saldırılarını kınadı

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Rusya’nın Odessa ve diğer Ukrayna limanlarına yönelik saldırılarını şiddetle kınadığı bildirildi.

BM Sözcüsü Stephane Dujarric konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Saldırıların Rusya ile BM arasındaki mutabakat zaptını ihlal ettiğini kaydeden Dujarric, bu anlaşma uyarınca Rusya’nın Ukrayna limanlarından gıda, ayçiçek yağı ve gübre ihracatını kolaylaştırmayı kabul ettiğini hatırlattı.

Dujarric, “BM Genel Sekreteri, Rusya’nın Odessa ve diğer Ukrayna limanlarına yönelik saldırılarını şiddetle kınıyor. Baskınlar sivil altyapıya zarar veriyor ve uluslararası insancıl hukuku ihlal ediyor olabilir.” dedi. vurguladı.

Saldırıların etkisini Ukrayna’nın çok ötesinde etkilediğine işaret eden Dujarric, Rusya’nın Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nı durdurma kararının şimdiden tahıl ve mısır fiyatlarına etki ettiğini, özellikle güneyde gelişmekte olan ülkelerdeki insanlara zarar verdiğini belirtti.

Dujarric, Guterres’in küresel açlık ve istikrarlı gıda fiyatları için çalışmaya devam edeceğinin altını çizdi.

rusya’dan saldırı

Ukrayna Tarım Politikası ve Gıda Bakanlığı, Rusya’nın Odessa ve Chornomorsk limanlarına saldırı düzenlediğini, baskında tahıl koridoru üzerinden sevk edilmesi planlanan 60 bin ton tahılın vurulduğunu bildirdi.

Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelenskiy de Rusya’nın kasıtlı olarak Ukrayna’nın tahıl ticareti altyapısını hedef aldığını belirtti.

Rusya Savunma Bakanlığı ise Ukrayna ordusuna ait Odessa kenti yakınlarındaki ve Kirovograd bölgesindeki askeri tesisleri yüksek hassasiyetli füzelerle vurduğunu duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu