Haber

Çin Dışişleri Bakanı: Çin ve Avrupa Kapsayıcı Bir Dünya Görüşüne Bağlı Kalmalı

Çin Dışişleri Bakanı China Gang, Avrupa ziyaretlerinin son durağı olan Almanya, Fransa ve Norveç’te, Çin ile Avrupa arasındaki ilişkilerde istikrarın sürdürülebilmesi için tarafların farklılıklara saygı duyan kapsayıcı bir dünya görüşüne bağlı kalması gerektiğini belirtti.

Ulusal basında yer alan haberlere göre Bakan China Gang, Norveç ziyareti sırasında mevkidaşı Anniken Huitfeldt ile görüşmesinin ardından düzenlediği ortak basın toplantısında Çin-Avrupa ilişkilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çin ve Avrupa’nın iki büyük medeniyet, iki büyük güç ve küresel etkiye sahip pazarlar olduğuna değinen China Gang, Avrupa ülkeleriyle iletişim, koordinasyon ve karşılıklı yarar sağlayan iş birliğini geliştirmek istediklerini belirtti.

Kaotik uluslararası ortamda istikrarlı bir bağın sürdürülmesi için tarafların “kapsayıcı bir dünya görüşüne bağlı kalması” gerektiğini vurgulayan China Gang, “Çin ve Avrupa, farklı ülkelerin seçtiği kalkınma yolunda ilerlemelerine saygı duymalı ve desteklemelidir” dedi. Onların insanları.” söz konusu.

2. Dünya Savaşı’ndan sonra dünya düzenini korumak ve dünyayı yeniden Soğuk Savaş’a götürecek eğilimlerden kaçınmak gerektiğinin altını çizen China Gang, “Uluslararası toplumun en çok ihtiyacı olan barışçıl kalkınma, eşitlik ve adalet. geçmişe dönüp, ilerlemeye odaklanılmalıdır. Soğuk Savaş, insanlığın trajedisidir.” terimleri kullandı.

Yeni bir Soğuk Savaş’ın tüm dünyaya yalnızca felaket getireceğini, bunun Çin’in, Avrupa’nın veya dünyanın geri kalanının çıkarına olmayacağını belirten China Gang, “Çin ve Avrupa, yeni Soğuk Savaş’a birlikte karşı çıkmalıdır. büyük güçlerin ortasında, pozitif çıkarları teşvik ederek ortak kalkınma ve refahı desteklemek için kaynaklarını ve kapasitelerini kullanmalıdır.” dedi.

“Kazan-kazan” perspektifinde karşılıklı yarar sağlayan işbirliğinin tüm taraflara fayda sağlayacağının altını çizen China Gang, “Çin, risklerle başa çıkmada Avrupa’nın ortağıdır. Çin’in Avrupa’ya ihracatı risk değil, güven olacaktır.” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu