Haber

Doç. Dr. Selçuk Topal: ‘Meteor yağmurlarında endişelenecek bir şey yok’

Doç. Dr. Selçuk Topal: “Meteor yağmurlarında endişelenecek bir şey yok”

VAN Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Astrofizikçi Doç. Selçuk Topal, hafta sonu yaşanacak meteor (meteorit) yağmurlarında gözlem için şehir ışıklarından uzak ve deniz seviyesinden yüksek yerlerin tercih edilebileceğini belirterek, “Bunda endişelenecek bir durum yok. meteor yağmuru.”

Astrofizikçi Doç. Selçuk Topal, hafta sonu yoğun olarak yaşanacak olan meteor yağmurlarının her yıl belirli zamanlarda meydana geldiğini, hemen hemen her ay özel bir meteor yağmuru olduğunu söyleyen Dr. Bu dönemde bulunduğumuz meteor yağmurunun adının ‘Perseid Meteor Yağmuru’ olduğunu vurgulayan Topal, “Meteor yağmurları birkaç haftadır devam ediyor. Ancak meteorların en fazla görüldüğü gün gece. 12 Ağustos ve 13 Ağustos’ta. Gözlem için ideal yerler karanlık bölgeler yani şehir ışıklarından gelenler. Gözlem için uzak ve deniz seviyesinden biraz yüksek yerler tercih edilebilir” dedi.

Meteor yağmurlarında endişe edilecek bir durum olmadığına işaret eden Topal, “Meteor yağmurları dediğimiz şey aslında kuyruklu yıldızlar, buzlu kaya parçaları ve asteroitlerdir. Dünya güneşin etrafında dönerken zaman zaman bu parçalar içeri girerler. Dünya’nın atmosferi ve meteor yağmurları ya da halk arasında ‘yıldız kayması’ dediğimiz olaylara neden olur.Geceniz karanlık, havanız açık olsun.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu