Haber

Filistinliler Yeni İsrail Yasasını Irkçı Olarak Kınadı

RAMALLAH/GAZA, 16 Şubat (Xinhua) — Filistinliler Çarşamba günü, İsrail parlamentosunun, Filistin yönetiminden para alan “İsrailli Arap saldırganların” vatandaşlık veya ikametgahlarının geri alınmasına izin veren bir yasa tasarısını onaylamasını kınadılar.

Filistin Başbakanı Mohammad Shtiyah, söz konusu yasayla ilgili olarak “ırkçılık pratiği ve uluslararası ve insancıl hukukun alenen ihlali” ifadesini kullandı.

Stiyya, “Yasa, İsrail’e bu tür ihlallerin yanına kaldığı sürece daha da fazlasını yapabileceğine dair yanlış bir mesaj gönderen çifte standart politikasının doğal bir sonucudur.” dedi.

Filistin Ulusal Konseyi Başkanı Rawhi Fattouh, Filistin Kurtuluş Örgütü parlamentosu, yeni İsrail yasasının “tamamen reddedildiğini ve kınandığını” söyledi.

Fattouh, “yasanın sonuçlarının, yasayı çıkarmak için her yolu deneyen İsrail hükümetinin kaçak ırkçılığının bir kanıtı olarak, Yahudi olmayanlara karşı daha fazla suç ve tacize yol açacağını” belirtti.

Gazze’deki İslami Direniş Hareketi ayrıca “bu tür ırkçı yasaları reddetmek ve en temel insan hakları standartlarını ciddi şekilde ihlal eden işgale karşı gerekli cezai önlemleri almak” için uluslararası eylem çağrısında bulundu.

İsrail’in çok uluslu hükümetinin Başbakanı Binyamin Netanyahu, Filistin saldırılarına karşı sert bir tavır almaktan söz ederken, “teröre cevabın ona sert tepki vermek olacağını” söyledi.

Filistin yönetimi, ihtiyaç sahibi aileler için Filistinli mahkumlara sosyal yardım ödemeleri adı verilen emekli maaşları sağlıyor. İsrail ise kendisine yönelik baskınları dolaylı olarak desteklediği gerekçesiyle yıllardır bu ödemeleri engellemeye çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu