Teknoloji

“Google” kelimesi nasıl ortaya çıktı, ne anlama geliyor?

Google, dünyada markasını yaptğı işle özdeşleştirebilen az sayıdaki şirketten biri. Bütün dünya artık arama motoru denilince Google’ı hatırladığı gibi, internette arama yapmak terimi “Google’lamak” olarak da anılıyor. Peki aslında Google kelimesi ne anlama geliyor?

Google aslında hayatına 1996 yılında Stanford Üniversitesi’nin laboratuvarlarında, Backrub ismiyle başlamıştı. Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin, Backrub ismini verdikleri projeyle internetteki web sitelerini geriye dönük istatistiklerine, aldıkları linklere ve bağlantılara göre analiz ederek güvenilirlik derecesi veriyor ve siteleri aratıp sıralıyordu.

İki ortak bir yıl sonra bu servisin adını değiştirmeye karar verdiler. Ve beyaz tahta üzerinde isimleri yazıp üzerinde düşünürken “googol” kelimesinden türettikleri “googolplex” ismini buldular.

Lary Page “googol” kelimesini çok beğendi ve hemen internette alan adını arattı. Eğer kimse almadıysa, ismi satın almaya niyetliydi ancak imla hatası yaparak Google kelimesini aratıp yanlışlıkla bu alan adını aldı. Ardından iki ortak Google ismini beğenip bu isimde devam etmeye karar verdiler ve 1997’den beri şirketin adı Google ismiyle devam ediyor.

Peki Googol ne anlama geliyor?

Ancak ilk beğendikleri isim, yani “googol” uydurma bir kelime değil. Googol, matematikte 1’in ardından gelen yüz sıfır anlamına gelir ve Google’a göre bu terim, “şirketin web üzerinde sonsuz miktarda bilgiyi organize etme misyonunu yansıtıyor.

Dolayısıyla “Google” kelimesi imla hatası yapılmış bir matematik terimi olarak, bugün dünyanın en değerli şirketlerinden birinin adı olarak yaşamaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu