Teknoloji

Gözyaşımız Pıt: Artık Oynamanın Mümkün Olmadığı 10 MMORPG Oyunu

Sunucular kapalı, güncellemeler kesik. Bir devirler tanınan olan, oyunculara keyifli dakikalar yaşatan lakin artık oynamanın neredeyse imkansız olduğu 10 MMORPG oyununu listeledik. Keyifli okumalar.

Kaynak: https://www.dualshockers.com/best-mmo…

1. Defiance ve Defiance 2050

Defiance kainatı aslen bir televizyon gösterisine ortak olarak ilerliyordu. Televizyonda görünen karakterler ve lokasyonlar online tabanlı oyunun içine işleniyordu ve kullanıcılara farklı bir tecrübe sunmayı amaçlıyordu. Fakat televizyon dizisinin bitmesiyle birlikte oyuncuların ilgisini kaybeden Defiance, sunucularını Nisan 2021‘de kapatmak zorunda kaldı.

2. Landmark

EverQuest MMORPG‘yi, hatırlayan var mı? Landmark aslında EverQuest Next için oluşturulan yan üretim üzere duruyordu. EverQuest cihanında yer alacak yaratıcı içerikleri Landmark üzerinde tanıtabiliyordunuz. Tıpkı vakitte ufak çaplı vazifeler ve içerikler de barınıyordu. Bir nevi EverQuest demosu üzere nitelendiriliyordu. Ne yazık ki EverQuest Next iptal olunca Landmark’ın sunucuları da kapatılmış oldu.

3. Final Fantasy XIV Version 1.0

Final Fantasy XIV, bir epey tanınan ve geniş oyuncu kitlesine sahip. Lakin şu an oynanan sürümün aslında büsbütün şimdiki ve yenilenmiş bir sürüm olduğunu biliyor muydunuz? Version 1.0 kendine has içeriklere ve vazifelere sahipti lakin oyuncuların istediği FF popülaritesini yakalayamadığı için sunucuları askıya alındı ve büsbütün baştan inşa edildi.

4. Marvel Heroes

MCU’nun popülaritesinden yararlanan ve bir epey sevilen Marvel Heroes, Diablo ve Path of Exile üzere üretimlerinden ilham alarak daima güncellenmeye devam ediyordu. Fakat oyunu geliştiren Gazillion, Marvel yayın haklarını satın alan Disney ile karşıt münasebete düşmüş ve oyunun sunucularını kapatma kararı almıştı.

5. Star Wars Galaxies

Star Wars cihanında geçen şahane bir MMORPG oyunu olan Star Wars Galaxies, oyunculara özgür bir alan bırakıyordu. Vazifeler ve içeriklerin bolluğu dışında inşa etme mekanikleriyle de ön plana çıkıyordu. Ne yazık ki Aralık 2011’de lisansın uzatılmayacağı ve sunucuların kapanacağı açıklaması yapılmıştı. Daha sonrasında ise Star Wars: The Old Republic çıkmış ve Galaxies acilen unutulmuştu.

6. WildStar

Büyük bir lansman ile duyurulan ve devasa reklam paraları harcanan WildStar, oyuncuların beklentisini pek karşılayamayan bir imal olmuştu. Günümüzde birtakım özel sunucuların olduğu söylentileri ortada dolaşsa bile Kasım 2018‘de tamamen kapatıldığı açıklanmıştı.

7. Vanguard: Saga of Heroes

EverQuest tasarımcılarından olan Brad McQuaid‘in kaleminden Vanguard, fiyatsız olarak çıkmayan ve kendi kitlesini toplamayı başaramayan bir MMORPG olarak karşımıza çıkmıştı. Oyun içi yanılgıların bir türlü düzeltilmemesi ve gelen boş güncellemeler ile bilgisayarlarda fazla yer kaplaması sebebiyle büsbütün fiyatsız olan Vanguard, ücretsiz olmasıyla bile kendine kitle kazanamamış ve 2014’te büsbütün kapanmıştı.

8. The Matrix Online

Matrix sinemalarına temaslı olan ve makineler ile beşerler ortasındaki savaşta bir taraf seçmeniz gereken The Matrix Online, oyunculara büyük bir kapı aralıyordu. Değişik bir konsepte sahipti ve sinemalarda gördüğümüz karakterler ile etkileşime geçebiliyorduk. Hatta sunucular büsbütün kapandıktan sonra açıklanan kimi bilgilere nazaran oyun etkinken çekilen yeni bir Matrix sineması için argümanlı oyun aktiflikleri ve hatta birtakım sinema kesitleri bile yayınlanacaktı. Lakin gereğince oyuncunun ilgisini çekmemesi yüzünden 2009 yılında büsbütün kapandı. Günümüzde özel sunucular sayesinde oyuna girebildiği hakkında kimi hurafeler dolaşsa bile resmi olarak bir sunucunun kalmadığını belirtmek gerekiyor.

9. Asheron’s Call

Geniş kapsamlı olan ve en eski MMORPG’lerden birisi olan Asheron’s Call, 1999‘da çıkış yapmış ve tam 18 yıl boyunca etkin olarak oynanabilir olmuştu. Geliştirici grup Turbine’ın dağılması ile birlikte oyunun hakları WB Interactive’de kalmıştı. 2017 yılına kadar etkin olarak devam eden sunucular günümüz teknolojisini yakalayamaması ve yeni güncelleme almaması sebebiyle kapandı.

10. City Of Heroes

2005’te piyasaya sürülen ve oyunculara özgür bir süper kahramanlık deneyimi sunan City Of Heroes, sunucuları aktiften en çok sevilen MMORPG oyunları arasında yerini koruyordu. Ne Marvel bağlantılıydı, ne DC. Kendine özgün karakter yaratma şeması ve görev içeriği barınsa bile Kasım 2012‘de kapanarak oyunculara veda etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu