Haber

Hafize Gaye Erkan’ın yerine yeni Merkez Bankası Başkanı kim olacak? İşte perde arkasında adı geçen isim

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görevden alınmasını istemesinin ardından Merkez Bankası Başkanlığı koltuğuna kimin oturacağı merak konusu oldu. Perde arkasında yaşanan tartışmalara göre, bu göreve mevcut Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Osman Cevdet Akçay’ın atanması öne sürüldü.

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan görevden dolayı kendisini affetmesini istediğini duyurdu. Gaye Erkan’ın kararının ardından Bakan Şimşek, “Önerim doğrultusunda yeni atanan Merkez Bankası Başkanı ve ekibine başarılar diliyorum. Bu çerçevede ekip olarak fiyat istikrarı hedefimize doğru emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz. Güçlü bir işbirliği ve koordinasyon içerisindeyiz.” dedi.

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Osman Cevdet Akçay

“HAFİZE GAYE ERKAN’IN YERİNE OSMAN CEVDET AKÇAY VERİLECEK” İDDİASI

Bakan Şimşek’in açıklamasının ardından lobiler daha da aktif hale geldi. Merkez Bankası Başkanlık koltuğuna kimin oturacağı merak konusu olurken, görevi şu anda Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Osman Cevdet Akçay’ın devralacağı iddia edildi.

Hafize Gaye Erkan

OSMAN CEVDET AKÇAY KİMDİR?

1961 yılında Trabzon’da doğan Osman Cevdet Akçay, 1983 yılında Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümü’nden mezun oldu. The City University of New York, The Graduate School and University Center’dan 1990 yılında İktisat dalında Yüksek Lisans derecesini, 1992 yılında ise doktora derecesini aldı. .

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Osman Cevdet Akçay

Kariyerine 1985 yılında The City University of New York, The Graduate School and University Center’da doktora asistanı olarak başlayan Akçay, 1986-1990 yılları arasında Hunter College ve Baruch College’da, 1990-1991 yılları arasında Manhattan College, New York’ta ders verdi. . Aynı zamanda misafir öğretim görevlisi olarak da çalıştı. 1992 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde yardımcı doçent olarak göreve başlayan ve Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümü’nde doçentlik unvanını alan Akçay, 2001 yılında tam zamanlı öğretim üyesi olarak Koç Üniversitesi’ne geçti.

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Osman Cevdet Akçay

2009 yılına kadar öğretim üyesi olarak görev yapan, ardından Koçbank ve ardından Yapı ve Kredi Bankası’nda baş ekonomist olarak görev yapan Akçay, 2009-2018 ortasında ayrılıncaya kadar bankanın baş ekonomisti olarak görev yaptı. Temmuz-Ekim 2018 döneminde T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda, 2018-2023 yılları arasında ise Fiba Grubu, Holding ve Banka’da danışman olarak görev yaptı. Akçay, 28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı görevine atandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu