Haber

İhvan’ın eski Avrupa sözcüsü Kemal el-Helbavi hayatını kaybetti

Müslüman Kardeşler Örgütü’nün (İhvan) eski Avrupa Sözcüsü ve eski İngiliz Müslüman Birliği Lideri Kemal el-Helbavi, İngiltere’nin başkenti Londra’da 84 yaşında öldü.

Helbavi’nin oğlu Amr, ölüm haberini Twitter hesabından duyurdu. Yakınları da Helbavi’nin bir süredir hasta olduğunu ifade etti.

Helbavi’nin naaşı, öğle namazına müteakip Doğu Londra Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından Chigwell’deki Riyad es-Salam (Barış Bahçeleri) mezarlığına defnedilecek.

???????Eski İhvan mensubu Helbavi, “Avrupa Sözcüsü” olmak üzere çeşitli misyonlarda görev almış, Mısır’da teşkilata karşı takındığı tavır nedeniyle 2012 yılında İhvan’dan ayrılmıştır.

Helbavi, 30 Haziran 2013’te Mısır’da eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye karşı düzenlenen gösterilere katıldı ve bu nedenle çokça eleştirildi.

Helbavi, 2014 yılında cumhurbaşkanı seçildikten sonra Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Abdülfettah es-Sisi tarafından kabul edilmiş ve o dönemde Sisi’ye destek veren bir tavır sergilemiştir. Daha sonra rejimi eleştirerek Mısır’ı terk ederek yurt dışına yerleşen Helbavi, Mısır’da siyasi uzlaşma davetlerinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
Başa dön tuşu