Haber

İstanbul’da Hakkari protestosu: Kürdün seçme-seçilme hakkı elinden alınıyor

İSTANBUL – Hakkari Belediyesi’nin seçilmiş eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış, bugün sabah saatlerinde gözaltına alındı, yerine Hakkari Valisi Ali Çelik kayyım olarak atandı. İstanbul Şişhane’de bir araya gelen DEM Partililer ve sivil toplum örgütleri kayyım kararını protesto etti.

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri’nin düzenlediği eylemi DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, DEM Partili milletvekilleri EMEK Partisi Genel Başkanı Seyit Aslan, EHP Genel Başkanı Hakan Öztürk ve CHP Istanbul İl Başkanı Özgür Çelik’in yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

‘10 YIL KIŞ UYKUSUNA YATTILAR’

Burada konuşan Hatimoğulları, “Bugün bir darbe daha yaşandı. Seçilmişlerimizinim dokunulmazlığını kaldırarak, onları cezaevine koyarak, Kobanê kumpas davasını tezgahlayarak, sevgili Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında olduğu 13 arkadaşımıza 407 yıl hapis cezası vererek bir darbeye daha imza attı” dedi.

“Bugün Hakkari’de belediyemize kayyım atadılar. Belediye Eşbaşkanımız gözaltına alınıyor, gerekçe ise 10 sene önce olan bir dava. 10 yıl kış uykusuna yattı bunlar. 10 sene sonra akılları başlarına geldi sözde” ifadelerini kullanan Hatimoğulları şöyledevma etti:

‘SOYLU’NUN EKİBİ’

“Yani Mehmet Akış Hakkari Belediye Eşbaşkanı olduktan sonra akıllarına davayı devreye sokmak geliyor.

Kimdir bu kayyım? Bu kayyım Süleyman Soylu’nun ekibidir. Arkadaşımız hakkında dava açan hakim kimdir? FETÖ terör örgütü mensubu yargıçlardır. Buradan bir kez daha diyoruz. İrademizi gasp etmenize izin vermeyeceğiz. 31 Mart seçimlerinde bir kez daha görüldü ki, özellikle kayyım atanmış belediyeleri oylarımızı katlayarak kazandık. Saray, Erdoğan, buraya kulak ver. Kayyım atamalarına rağmen halk sana biat etmiyor. Sen kayyım atadıkça AKP eriyor. Daha da eriyecektir.

DEM Parti’ye oy vermeyenlere sesleniyorum. Zannetmeyin sadece Kürdün iradesini gasp etmek için kayyım atanıyor. Kürdün seçme ve seçilme halkını elinden almak için atanmıştır. Bu kayyım atamalarıyla sen kendi kendini yönetmezsin diyor. Kayyım atayarak aslında Kürt halkını vatandaşlıktan çıkarmış oluyorlar.

Hizmet amaçlı geliyoruz diyorlar ama aslında belediye kaynaklarını yandaşlarına peşkeş çekmek için Kürdistan’daki belediyeleri aynı zamanda bir rant alanına çeviriyorlar. AKP’nin bölgedeki seçmeni bu kayyıma karşıdır. AKP bunu kendi tabanına bile açıklayamaz.

Kürde normalleşme yok. Bu kayyım darbesi cunta rejimidir. AKP darbecidir. MHP darbecidir.”

ŞİŞHANE ABLUKA ALTINDA

Açıklamanın ardından yürümek isteyen grup polis ablukasına alındı. Polis kitleyi yürütmemek için Şişhane Meydanı’nı geçişlere kapattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu