Haber

‘İsveç’in NATO üyeliği etrafındaki entrika, Vilnius Zirvesi’nin sonuna kadar devam edecek’

Ankara, Stokholm Madrid Anlaşması geçen yıl Haziran ayında kabul edildi.uygulamak için yeterince çaba göstermediğini düşünür.

Öte yandan ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffrey Flake, önceki gün Washington’un İsveç’in gerekli tüm önlemleri aldığını ve yakında NATO’ya katılacağını umduğunu söyledi.

İsveç bu yaz NATO’nun 32. üyesi olacak mı?

Plehanov Ekonomi, Siyaset Bilimi ve Sosyoloji Üniversitesi Bölüm Başkanı Dr. Andrey Koshkin, Sputnik’e yaptığı açıklamada, Batılı ülkelerin İsveç’in NATO üyeliği için her türlü çabayı gösterdiğini söyledi.

Koskin, “Hem ABD hem de Kuzey Atlantik İttifakı’nın diğer üyeleri şu anda İsveç’in NATO’ya girişinin önündeki Türkiye engelini aşmak için çok çalışıyorlar. Kendilerine bir hedef belirlediler ve şimdi ona ulaşmak için mümkün olan her yolu deniyorlar. Stockholm’ün kolektif Batı’nın askeri işlerine tam katılımını gösterecek olan Vilnius zirvesinde NATO karargahının önünde 32. bayrağı dalgalandırmaları onlar için son derece önemli.”söz konusu.

İskandinav krallığının bu yazında Kuzey Atlantik İttifakı saflarına katılınAynı anlama gelmediğini vurgulayan Koşkin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Washington, İsveç’in yakın gelecekte NATO’nun bir parçası olmasını umabilir, hatta bunun kesinlikle olacağına dair açıklamalarda bulunabilir. Ama bu bir temenniden başka bir şey değil. Çünkü bugün Türkiye’de tecrübeli bir siyasetçi iktidarda. Bu, yirmi yılı aşkın bir süredir Türkiye’nin dünyayla ve doğrudan NATO üyesi devletlerle olan bağlarına güvenen Recep Tayyip Erdoğan’dır. Bu hat gelecekte de devam edecek. Her şeye rağmen Türkiye bağımsız bir askeri-politik rota izleyecektir. Ve Türkiye’nin tutumuna rağmen Batı’nın İsveç’i NATO üyesi yapması kolay olmayacak. Bu nedenle, İsveç’in NATO’nun geleceği etrafındaki entrikanın Vilnius’taki tepenin sonuna kadar devam edeceğini düşünüyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu