Haber

İtalyan basınında Meloni’nin Türkiye ziyareti: Erdoğan’dan yardım istedi

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’nin Türkiye ziyaretinin yankıları devam ediyor.

Cumartesi akşamı İstanbul’da karşılanan Meloni, görüşmenin ardından basın toplantısı düzenlemedi ve her iki taraf da toplantının içeriğine ilişkin resmi bir açıklama yapmadı.

İtalya göçmenler konusunda Türkiye’den yardım istedi

Başbakanlık kaynaklarından İtalyan gazetecilere verilen bilgiye göre, görüşmede göç alanında işbirliğinin güçlendirilmesi konusu ele alındı.

BBC’nin haberine göre İtalya, Libya üzerinden göçmen gelmesini durdurmak için Türkiye’den destek istedi.

İtalyan Il Giornale gazetesinde yayınlanan haberde göç konusunda işbirliği anlaşması ele alındı.

“Sultan Erdoğan’ın nüfuzunun büyük olduğu Libya…”

Il Giornale haberlerinde, ‘Libyalı kaçakçıları durdurmak için Türkiye ile anlaşma’başlığını kullandı.

Gazete, “Başbakan’ın imzaladığı anlaşma, ‘Sultan’ Erdoğan’ın büyük nüfuz sahibi olduğu Libya’dan çıkışları durdurmayı amaçlıyor.”o yazdı.

Başbakanlık kaynağından edinilen bilgiye göre Il Giornale, İtalya’ya gelen göçmenlerin çoğunlukla Trablus bölgesinden yola çıktığını belirtti. ‘Türklerle iş birliği halinde sahada etkili olabiliriz’belirtti.

Aynı kaynak, “Erdoğan, Libya ile üçlü anlaşmayı tamamlama arzusunu doğruladı”söz konusu.

Dışişleri Bakanlıkları yazılı anlaşma üzerinde çalışıyor

Habere göre, Meloni ile Erdoğan’ın geçtiğimiz Eylül ayında Birleşmiş Milletler Genel Konseyi kapsamında New York’ta yaptığı görüşmede bu yönde bir anlaşma gündeme gelmişti.

Ardından İtalya ve Türkiye Dışişleri Bakanları bir araya geldi ve Ekim ayında İtalya Dışişleri Genel Sekreteri Riccardo Guariglia içerik çalışması için Türkiye’ye gitti.

Guariglia’nın ziyareti sırasında Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Ortadoğu ve Afrika’da iş birliği fırsatları konuşuldu”Belirtildi.

Il Giornale’nin haberine göre, iki ülkenin Dışişleri Bakanlıkları hâlâ yazılı bir anlaşma üzerinde çalışıyor.

Başbakan Meloni’nin Libya odaklı Türkiye ziyareti, Roma’da yapılması planlanan ‘İtalya-Afrika’ zirvesinden bir hafta önce gerçekleşmesi nedeniyle de dikkat çekti.

İtalya’nın ‘Mattei Planı’

29 Ocak’ta Senato’da yapılacak “İtalya-Afrika. Ortak büyüme için bir köprü”Uluslararası zirveye birçok Afrika ülkesinin devlet, hükümet başkanları ve bakanlarının yanı sıra Avrupa Birliği, Afrika Birliği ve önemli uluslararası kuruluşların temsilcilerinin de katılması bekleniyor.

İtalyan hükümeti, “Avrupa ile Afrika arasında köprü olmak” ‘Mattei Planı’ adlı bir projeyi hayata geçirmeyi hedefliyor. Proje adını İtalyan enerji devi ENI’nin kurucusu Enrico Mattei’den alıyor.

Mattei Planı’nın amacı resmi belgelerde “işbirliği, kalkınma ve eşit ortaklık modeliyle Afrika ülkeleriyle birlikte büyümek” olarak açıklanıyor.

Bu kapsamda ‘sadece siyasi ilişkilerin güçlendirilmesi değil, aynı zamanda halklar arası temaslar yoluyla sosyal ve ekonomik iş birliğinin ve ticaret-yatırım ilişkilerinin geliştirilmesi’ öngörülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu