Haber

Kılıçdaroğlu, CHP TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu: (2)

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ABD ve İngiltere ziyaretleriyle ilgili, “Sonsuza kadar bu krizleri bitirmemiz lazım. Türkiye bunu hak etmiyor. Siyaset kurumu da bunun gereğini yapmak zorundadır. O nedenle gittim. Vizyonumuz hazır; 3 Aralık. Ekiplerimiz, yatırımcılar, taze para hazır. Türkiye’yi bu beladan sonuna kadar kurtaracağız. 3 Aralık’ı bekleyin.” dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Küme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, derin bir yoksullukla karşı karşıya olunduğunu öne sürdü.

Tarımsal girdi fiyatları endeksinin, yıllık yüzde 138,5 olduğunu, çiftçinin gübre, fide ve ilacı yüzde 138 fiyat artışıyla alacağını kaydeden Kılıçdaroğlu, tarım eserlerinin zamlanmasında esnafın ve üreticinin suçlandığını savundu.

Devleti yönetenlerin kimseyi suçlayamayacağını ve tedbir alması gerektiğini savunan Kılıçdaroğlu, “Siz devleti yönetmeyi bırakmışsınız artık. Ne demek ya, yüzde 138’lik zam ne demek?” diye sordu. Kılıçdaroğlu, dünyada bir artış olduğunu. fakat hiçbir yerde yüzde 138 artış yaşanmadığını argüman etti.

Kemal Kılıçdaroğlu, tedbir almak yerine birilerinin suçlandığını öne sürerek, “Suçlayacaksan önce kendi bakanlarını suçlayacaksın.” tabirini kullandı.

Sadece gübrenin fiyatının yüzde 226 oranında arttığını savunan Kılıçdaroğlu, kartel oluşturduğu argüman edilen gübre üreticisi şirketlerin isimlerinin, Rekabet Kurumunca yapılan soruşturma sonucu 31 Ağustos 2021’de yayımlandığını aktardı. Kılıçdaroğlu, “ismi açıklanan şirketlerden birinin yöneticileri arasında, bakanlık görevine gelene kadar Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin yanı sıra Bakan Yardımcısı İbrahim Yumaklı’nın da bulunduğunu” söyledi. Kemal Kılıçdaroğlu, “çiftçiye en büyük kazığı atanların arasında bakan ve bakan yardımcısının olduğunu” ileri sürdü.

“Öğretmenleri ayrıcalıklı bir sınıf haline getireceğiz”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, iki gün sonra Öğretmenler Günü olduğunu anımsatarak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, en çok eğitime değer verdiğine işaret etti.

Öğretmenlerin önemli sıkıntılarının bulunduğunu lisana getiren Kılıçdaroğlu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Hiç tasa etmeyin. Şayet biz öğretmenleri kamuda daha hoş ve ayrıcalıklı bir sınıf haline getirmezsek vazifemizi yapmamış oluruz. Öğretmenlerin tamamını, Yargıçlar ve Savcılar Kanunu üzere özel bir yasa çıkararak ayrıcalıklı bir sınıf haline getireceğiz. Öğretmenleri baş tacı yapacağız. Hiçbir memur, hiçbir çiftçi, hiçbir endüstrici, bu ülkede yaşayan hiçbir kişi, öğretmenlerin fazla maaş almasından asla ve asla rahatsızlık duymaz.

Eğitim bir ülkeye, bir şahsa, bir sınıfa, bir aileye sınıf atlatan en değerli faktördür. Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu? Hepimiz bileceğiz, hoş şeyler bileceğiz ve çocuklarımız hoş okullarda ve yeterli öğretmenler tarafından yetiştirilecek. Biz onların bilmediği bir kavramı da toplumun belleğine sokmaya çalışıyoruz. Yüksek yetenek inşasını yine ayağa kaldıracağız ve zeki çocuklarımızı dünyanın her tarafına göndereceğiz. Onlar bizim geleceğimizi, ufkumuzu açacaklardır. Eğitimin ne kadar değerli olduğunun, ne kadar bedelli olduğunun farkında bile değiller. Lakin biz eğitime gerekli ehemmiyeti vereceğiz.”

“Şimdi ortaya ortacılar koyuyor”

CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu, dış siyasetin, ülkelerin tarihinde derin izler bıraktığını, iktidar ile muhalefetin birlikte karar aldığı bir alan olduğunu, bu mevzuda daha dikkatli ve ihtimamlı konuşulması gerektiğini söylediğini anımsattı. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ise her şeyin tersini yaptığını öne sürdü.

Kişiye endeksli değil ülkenin çıkarları üzerine dış politika olması gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın daha evvel, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’yi, Cumhurbaşkanı olarak kabul etmediğini söylediğini savundu.

Erdoğan’ın, Sisi ile BM’de aynı masaya oturmayarak, “Oturursam kendimi inkar ederim” dediğini ileri süren Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Ne oldu Allah aşkına? Erdoğan’ın benim zoruma giden tarafı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni temsil etmesidir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin prestijini yerle bir etmesidir. Ne demektir? Tükürdüğünü yalamak, Allah kimseye bu türlü bir şey yaşatmasın. ‘Kavga etme’ dedim arkadaş. İç siyasette tamam arbede ederiz eyvallah. 3 gün sonra barışırız fakat dış siyaset bu türlü değil. Artık ne yaptın? Gidiyorsun, elini sıkıyorsun. Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, İsrail, Suriye için neler söylemedin? Artık ortaya ortacılar koyuyor; ‘acaba nasıl barışabiliriz?’ diye. Bütün dünya gülüyor arkadaşlar bütün dünya. Türkiye’nin prestiji bu türlü sarsılmadı.”

“Kara propaganda düzeneği oluşturdular”

“Havuz medyasının”, ABD ve İngiltere ziyaretini nasıl karalayacağına dair fırsat aradığını savunan Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Uğraştılar, didindiler, bir kara propaganda düzeneği oluşturdular. Onlar, ‘ne yapabiliriz, bu seyahatleri nasıl gölgeleyebiliriz’ arayışı içindeydiler. Bizim partililer de ‘Bu Genel Lider niçin gitti’ diye merak etti. ‘Bu kadar sorun varken neden Genel Lider Amerika’ya, İngiltere’ye gitti, üniversitelerle, büyük firmalarla görüştü. Neden bu görüşmeyi yaptı’ diye. Onların yaptığı korkudan, bizim yaptığımız meraktandı. Biz merak ettik nedir bu diye? Sabredin, 3 Aralık’a kadar sabredin. 3 Aralık’ta yeni bir vizyonu açıklayacağız.

Türkiye’yi artık bu kriz zincirinden kurtarmamız lazım. Emin olun çok hoş şeyler açıklayacağız. Belirli aralıklarla krize giren bir Türkiye değil sonsuza kadar krizi bitirecek bir vizyon açıklayacağız. İktisat, maliye bakanlarını, bürokratları değiştirdiler, hükümetler geldi gitti lakin krizler hayatımızda daima oldu. Sonsuza kadar bu krizleri bitirmemiz lazım. Türkiye bunu hak etmiyor. Siyaset kurumu da bunun gereğini yapmak zorundadır. O nedenle gittim. Vizyonumuz hazır, 3 Aralık. Takımlarımız hazır, yatırımcılar hazır, taze para da hazır. Türkiye’yi bu beladan sonuna kadar kurtaracağız. 3 Aralık’ı bekleyin ve asla unutmayın, geliyor gelmekte olan.”

(Bitti)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu