Haber

NATO Genel Sekreteri’nden Türkiye’den İsveç’e açıklama

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İttifakın Rusya’nın Karadeniz Tahıl Anlaşması’ndan çekilmesini kınadığını ve Türkiye’nin anlaşmayı yeniden tesis etme çabalarını memnuniyetle karşıladığını söyledi.

İsveç’in üyelik başvurusu hakkında konuşan Stoltenberg, şunları söyledi: “Bu sonbaharda Parlamento açıldığında İsveç’in üyeliğinin bir an önce onaylanmasını bekliyorum. Bu daha önce defalarca dile getirildi. Yani Finlandiya’dan sonra İsveç’le birlikte 32 üyemiz olacak. Bu kuzey ülkeleri için yeterli, İsveç ve Finlandiya için ama” NATO için de bu, Lider Putin’in NATO’nun büyümesini engellemek için bir Avrupa ülkesini işgal ettiğinde tam tersini yaptığını gösteriyor.”ifadelerini kullandı.

“UKRAYNA ORDUSU YAVAŞ HAREKETE GEÇİYOR”

Avrupa Parlamentosu’nda konuşan Stoltenberg, Ukrayna’nın Rusya’nın ele geçirdiği toprakları geri almak amacıyla haziran ayında başlattığı karşı saldırıda ilerleme kaydettiğini de belirtti.

NATO Genel Sekreteri, “Ukraynalılar Rus kuvvetlerinin savunma hatlarını geçmeyi başardılar ve yavaş yavaş ilerliyorlar.”söz konusu.

Stoltenberg, Ukrayna’nın hiçbir zaman NATO üyeliğine şimdiki kadar yakın olmadığını da sözlerine ekledi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu