Ekonomi

Pacha’dan çıkan girişim ABD yolcusu

Sevilay ÇOBAN

Son yılların en çok konuşulan ve farklı formlarıyla gıda takviyesi olarak kullanılmaya başlanan ürünlerden biri olan kolajen (collagen) ‘vücudumuzu bir arada tutan zamk’ olarak nitelendiriliyor. Yaşlanmayla başlayan değişim, kolajenin azalmasından kaynaklanırken, ihtiyacımız olan bu proteine en doğal yollardan ulaşmak önem arz ediyor.

İşte kolajen deposu olan paça da hikâyesini okuyacağınız bu girişimin hem isminin ilham hem de ürünün hammaddesinin kaynağı… “PACHA markasını ve doğal kolajen içeren sağlıklı atıştırmalıklarımızın ortaya çıkması, her yeni iş fikrindeki gibi çözümü bulunmamış bir ihtiyaç ile doğru şartların bir araya gelmesi sonucunda oldu” diye başlıyor söze Dr. Aslı Zuluğ…O mesleğini çok seven, meraklı, kendine ve bilime yatırım için araştırmaktan hiç vazgeçmeyen bir akademisyen ve çiçeği burnunda bir girişimci…

Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği lisans, Hanya Akdeniz Tarımsal Enstitüsü (Mediterranean Agronomic Institute of Chania – MAICh) master ve yine Ege Üniversitesi’nde doktorasını tamamlayan Zuluğ, 15 yıl boyunca gıda sektöründe farklı pozisyonlarda yer aldı. Zuluğ, Boğaziçi Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi ve son durak olarak da Özyeğin Üniversitesi’nde akademik hayatına devam ederken kolu kırılan bir dostuna paça çorbasından daha pratik bir yöntem ararken buldu kendini.

Tüm dünyada patentini aldı

Zuluğ, “Bu yardım çağrısına cevap olarak AR-GE çalışmalarımıza başladım” diyor ve Pacha’nın 2019 yılındaki kuruluş ve büyüme serüvenini şöyle özetliyor; “Kolajen deyince, toz ve sıvı formda, genellikle eczanelerde satılan kolajenler akla geliyordu.

Kısmen de kemik suları. Biz Türkiye’de ve dünyada ilk kez kolajeni kimyasal süreçlere maruz bırakmadan, doğal yoldan ve pratik gıda formunda tüketiciye sunduk. TÜBİTAK’ın da desteğiyle Özyeğin Üniversitesi Kampüsü’nde yürüttüğümüz AR-GE çalışmaları sonucunda, doğal kolajen içeren, %64 ile çok yüksek protein oranına sahip, dünyada eşi benzeri olmayan doğal kolajen cipslerimizi geliştirdik ve tüm dünyada patentini aldık.

Doğal kolajen cipslerimizi takiben raf ürünlerimiz olan doğal kolajen granolalarımızı ve son olarak da doğal kolajen krakerlerimizi piyasaya sürdük. Pacha Doğal Kolajen atıştırmalıkları ile yüksek oranlı ve doğal kolajeni ilk defa arabanızın torpidosunda, ofisinizde çekmecede, çantanızda veya cebinizde bulundurup, istediğiniz zaman tüketebilir oldunuz.”

Mühendislik ve gastronomi bir arada

Zuluğ, ürünün en önemli bir artısının lezzeti olduğuna dikkat çekerek, “Zira Pacha ürünlerini iki taşıyıcı kolon ile geliştirdik. Hem gıda mühendisliği ve akademisyenliğin getirdiği derin temel gıda bilgisi hem de gastronomi ve mutfak sanatları bölümünün getirdiği lezzet deneyimi.

Bu konuda, Özyeğin Üniversitesi bünyesinde yer alan dünyaca ünlü ve coğrafyamızda tek olan Le Cordon Bleu’nun gastronomi birikiminden de faydalandığımızı burada teşekkürlerimle belirtmek isterim. Bir diğer teşekkürümüz de ülkemizin çok ihtiyacı olan üniversite-sanayi iş birliğinin gıda alanındaki önemli rol modellerinden olmamıza ilk günden beri çok destek olan Özyeğin Üniversitesi Teknoloji ve Transfer ekibi için” diyor.

Tüm bu ürünleri geliştirirken öncelikle temiz, dürüst ve faydalı gıda üretmeyi ön planda tuttuklarını anlatan Zuluğ, aroma verici, katkı ve koruyucu gibi ürünlerle tüketicileri manipüle etmekten uzak durduklarının altını çiziyor. Öyle ki isminde yoğurt ve nane geçiyorsa gerçek yoğurdu, naneyi, zencefil ve limon geçiyorsa aromasını değil zencefilin ve limonun ta kendisini kullanılıyorlar.

İlk 15’e girdi Silikon Vadisi’ne uzandı

Teknofest kapsamındaki Take-off yarışmasında en iyi 15 Türk girişimi arasında yer alarak Silikon Vadisi’ne gitmeye hak kazandıklarını kaydeden Zuluğ, uluslararası platformlardaki başarılarını şu sözlerle ifade ediyor; “Yine TÜBİTAK’ın aday göstermesi ile İngiltere’den Royal Academy of Engineering tarafından Leaders in Innovation programına kabul edildik. Türkiye Gıda İnovasyon Platformu (TUGİP) Rol Model Programı’ndaki az sayıda şirketten birisiyiz ve burada ülkemizin önde gelen gıda devleriyle birlikte yer alan, gelecek vaat eden girişimlerden birisi olmaktan son derece gururluyuz.”

“Almanya ve Hollanda’ya ulaştık”

Pacha Doğal Kolajen ailesi olarak büyüme yolculuklarını sürdürdüklerini ifade eden Zuluğ, hedeflerini şöyle sıralıyor; “Market zincirlerinde granola ve krakerlerimizi satışa sunduk. Kahve zincirlerinde ise kolajen krakerlerimizle yer alıyoruz. Bir yandan da yurtdışı açılımımız başladı. Halihazırda kıta Avrupası’nda Almanya ve Hollanda’da dijital kanallarda satıştayız. Avrupa’nın başlıca market raflarında da olmak için çalışmalarımız sürüyor. 2024 yılını ikinci yarısında ABD’de de satışta olmayı planlıyoruz.”

“Bir değil birkaç global marka çıkaracağız”

Kendilerini ‘daha önce yapılmamış işleri yapan bir gıda girişimi’ olarak tanımladıklarını dile getiren Zuluğ, ürün portföylerinde zencefillimonlu, yoğurt-naneli, acılı kuru erikli, hurmalı tahin-pekmezli, kakaolumuzluçeşitleri olduğunu kaydetti. Gelecek vizyonları hakkında bilgiler veren Aslı Zuluğ, “Türkiye’den dünyaya açılan bir değil birkaç tane global markayı çıkarabilmiş bir gıda inovasyon firması olmayı amaçlıyoruz. Gıda sektöründe, üniversiteden çıkan, akademi-sanayi iş birliğinde rol model olan, bizden sonra geleceklere de yol açmış hem ülkemize hem de insanlığa değer katmış bir girişim olarak yolumuza devam etmeyi hedefliyoruz” diyor.

Şirket değerlemesi iki katına çıktı

Zuluğ, bu büyümeyi finanse etmek için 2021 yılında melek yatırım turu, 2022 yılında ise stratejik yatırımcılarından aldıkları tohum yatırımı ile finansman sağladıklarını belirtirken, “Bunun yanı sıra Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın TÜBİTAK ve KOSGEB desteklerinden de faydalanıyoruz. 2022’de aldığımız ikinci tur yatırımda değerlememizi iki katına çıkararak 5 milyon dolara taşıdık” diyor.

Ekibin %80’i kadın çalışanlar

“Bir kadın girişimi olarak çalışan ekibimizin %80 ve fazlası ilk günden bu yana hep kadınlar oldu” diyen Zuluğ, “Kolajenli ürünler bizim ilk ürün ailemiz ve Pacha Natural Collagen bizim ilk markamız. Önümüzdeki yıllarda yine insan vücuduna fayda sağlayacak, yine daha önce hiç yapılmamış ve yine lezzetli başka ürünler de geliştirmek için çalışıyoruz. Biraz da bu nedenle istihdamımızda gıda mühendisleri ve gıda teknisyenlerini önceliklendiriyoruz” diye anlatıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu