Haber

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Oruç Baba İnan, sanayi alanlarını ikiye katlama hedefini açıkladı

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Oruç Baba İnan, “Önümüzdeki 5 yılda sanayi bölgesi oluşumunu ikiye katlama hedefi koyduk. İnşallah bunun Karadeniz’e yansıması da iki kattan fazla olacaktır.” söz konusu.

İnan, Ordu Sanayi ve Ticaret Odası’nda (OTSO) düzenlenen Ordu Sanayicileri Toplantısı’nda Ordu’ya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Artık bir döneme ihtiyaç olduğuna işaret eden İnan, “Ülkemiz kişi başına düşen gelirde 10 bin dolara ulaştı, geçiyor ama gitmemiz gereken yerler 20 bin, 30 bin, 40 bin dolar. Gerçekten aradaki farkı hızlı bir şekilde kapatacak bir döneme girmemiz gerekiyor. Bu, birçok açıdan şu ana kadar ulaştığımız seviyedir.” Temponun ötesine geçmemizi ve büyük sıçramalar yapmamızı gerektiriyor.” değerlendirmesini yaptı.

İnan, “Bu atılım yapılabilecek alanlar nelerdir?” Soruyu şöyle sorarak sözlerine şöyle devam etti:

“Devlete ve bize düşen görevler var. Altyapımızdan, OSB alanlarımızdan, küçük sanayi sitelerinin alanlarından bahsediyoruz. Topraktan, sahadan, demiryollarından, otoyollardan, limanlardan, enerji altyapısından başlayarak, biz Buna pek çok alanda insan kaynağını da katmamız gerekiyor. İhtiyacımız var. Birçok alanda büyüdüğümüzde ya altyapıya ya da endüstriyel alanlara, demiryollarına ya da limanlara odaklanıyoruz. Altyapımızın kapasitesini doldurduğumuz birçok yönden hissediliyor. Bu anlamda özellikle doğrudan bana bağlı olduğu için bunu söylüyorum, önümüzdeki 5 yılda sanayi bölgelerinin oluşumunu ikiye katlama hedefi koyduk. “İnşallah bunun Karadeniz’e yansıması da iki katından fazla olur” . Çünkü Türkiye’yi dolaştığımızda Karadeniz’deki sıkışıklık diğer yerlerdeki sıkışıklık gibi değil. Buranın doğal dinamiklerinden dolayı da durum aynı.”

Küresel rekabette ölçek sıkıntısı yaşandığını belirten İnan, “Az önce biraz tarımdan bahsettik, tarımda da benzer ölçek sorunumuz var. Ortaklıklar, konsolidasyonlar, yurt içi ve yurt dışı işbirlikleri üzerinde biraz daha düşündük ve sorduk: ‘Küresel halkaya girerken ölçeğimizi nasıl büyütebiliriz?’ Her zaman birlikte çalışmalıyız.” dedi.

İnan, bu büyüme ve konsolidasyonların bir diğer zorluğu da beraberinde getirdiğini, o da kurumsallaşma kapasitesi olduğunu, kurumsallaşma kapasitesi konusunda hep birlikte çalışmamız gerektiğini belirtti.

Programa Vali Muammer Erol, Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Celal Tezcan, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Baş, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Zeki Ardahanlıoğlu, OTSO Başkanı Adil Levent Karlıbel, Ordu Ticaret Borsası Başkanı Ziver Kahraman, bazı bakanlık temsilcileri ile sanayici ve iş insanları katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu