Ekonomi

S&P 500 boğa piyasasına girmeye hazırlanıyor

ABD’de gösterge endeks, Ekim ayında gördüğü en düşük seviyeden yüzde 20’lik yükselişle boğa piyasasına girmeye hazırlanan New York’ta saat 09:40’taki prestij üzerine yüzde 0,3 yükseldi.

Teknoloji yüklü Nasdaq 100 endeksi yüzde 0,3 yükseldi.

Apple, yaklaşık on yılın en büyük yeni ürün lansmanı olan karma gerçeklik kulaklığını piyasaya sürmeden hemen önce, önceki kapanış rekorunu kırma yolunda ilerliyor.

Tüccarlar Fed’in faiz artırma döngüsünde bir duraklama beklentisiyle ABD borsaları bu yıl ralli yaptı.

CFRA Research baş yatırım stratejisti Sam Stovall bir notta şunları söyledi: “Yaklaşan FOMC kararı, endeksi yüzde 20 yükseltmek için ihtiyaç duyduğu kıvılcımı sağlayabilir. Fed, 1989’dan bu yana 16 kez faiz artırımını durdurdu veya sıkılaştırma döngüsünü tamamen sonlandırdı. Bu dönemde S&P The 500, bir sonraki FOMC toplantısına kadar ortalama yüzde 3,6 yükseldi.

Dolayısıyla Fed Haziran’da faiz artırımını atlarsa tarih böyle bir artışa işaret ediyor ancak piyasanın daha fazla yukarı yönlü potansiyele sahip olduğunu garanti etmiyor.”

Öte yandan, ABD’deki herhangi bir ekonomik yavaşlamanın sınırlanacağına dair beklentiler ve AI’daki gelişmelere ilişkin iyimserlik de kazançları artırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu