Haber

Sudan’da çatışmaların başlamasından bu yana yerinden edilenlerin sayısı 7,1 milyona yükseldi

Uluslararası Göç Örgütü (IOM), son rakamlara göre, Sudan’da çatışmaların başladığı nisan ortasından bu yana ülke içinde yerinden edilenlerin sayısının neredeyse ikiye katlanarak 7,1 milyona çıktığını duyurdu.

Birleşmiş Milletler (BM) IOM’dan dün yapılan yazılı açıklamada, IOM Yerinden Edilme İzleme Matrisi’nin (DTM) açıkladığı son rakamlara göre Sudan’da ülke içinde yerinden edilenlerin sayısının başından bu yana neredeyse iki katına çıktığı belirtildi. çatışmalardan. Sudan’da ülke içinde yaklaşık 7,1 milyon kişinin yerinden edildiği, bunların 3,8 milyonunun ise Hızlı Destek Güçleri (HDK) ile Sudan Silahlı Kuvvetleri (SAF) arasında nisan ayının ortalarında başlayan çatışmaların ardından yerinden edildiği belirtildi.

“ÇATIŞMA CİDDİ BİR İNSANİ KRİZE NEDEN OLDU”

“Çatışma, gıda, su, ilaç ve yakıt kıtlığının aşırı derecede şiddetli hale gelmesiyle ciddi bir insani krize neden oldu. Ticaret yollarının kesilmesi ve sınırlı erişim nedeniyle temel malların fiyatları önemli ölçüde arttı ve kuşatma altında kalanlar için karşılanamaz hale geldi. Açıklamada, “Sudan genelindeki kasaba ve şehirler” denildi. “Cinsiyete dayalı şiddet, zorla yerinden edilme ve sivillerin öldürülmesi de dahil olmak üzere yaygın insan hakları ihlalleri bildirildi” dedi.

Çatışmaların başlamasından bu yana Sudan’da 1 milyondan fazla kişinin komşu ülkeler Çad, Mısır, Güney Sudan, Etiyopya, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Libya’ya kaçtığı ve bunların yüzde 67’sinin Sudan vatandaşı olduğu belirtildi. Ülkede ihtiyaçların bugüne kadarki en yüksek seviyede olduğu, ülkenin neredeyse yarısına tekabül eden 24,7 milyon kişinin insani yardım ve savunmaya ihtiyacı olduğu belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
Başa dön tuşu