Haber

Yerleşik yabancılar, Türkçe öğrenmek için müzik korosu kurdu

ANTALYA’da yaşayan yerleşik yabancılar, Türkçe’yi daha düzgün öğrenmek için ‘Yabancılar Korosu’ kurarak Türkçe müzik söylemeye başladı. Birçoğunun Türkçe dahi bilmediği koro üyeleri, 2 provada 8 Türkçe müzik ezberledi. Atatürk’ün en çok sevdiği şarkılardan ‘Fikrimin İnce Gülü’nü de seslendiren koro, repertuvarda İzmir Marşı’na da yer verdi.

Antalya’da Konyaaltı Belediyesi’nin takviyeleriyle kurulan ‘Yabancılar Korosu’, yerleşik yaşayan yabancıların Türkçe öğrenmesine katkıda bulunuyor. Kent Kurulu Yabancılar Meclisi Lideri Zara Valeldzhi tarafından kurulan koroda; Rusya, Ukrayna, Polonya, Belarus, Kırgızistan, Kazakistan ve Güney Kore üzere ülkelerden üyeler yer alıyor. Antalya’da 10 yılı aşkın süredir yaşayan Kırım Türkü Zara Valeldzhi tarafından kurulan koro, 3 provada 8 Türkçe şarkı ezberledi. Aralarında Atatürk’ün en çok sevdiği müziklerden birisi olan ‘Fikrimin İnce Gülü’nü seslendiren koronun repertuvarında İzmir Marşı da bulunuyor.

HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRDİAntalya’da yaşayan yerleşik yabancıları koro çatısı altında buluşturmanın hayali olduğunu ve bunu gerçekleştirdiğini belirten Valeldzhi, “Koronun aynı zamanda şefiyim. Yabancılar Türkiye’de yaşıyor ama Türkçe bilmiyorlar. Türkçe öğrenmenin en kolay yolu müzik söylemekten geçiyor. Tıpkı vakitte müzikler Türk kültürünü de anlatıyor. Ben de sanat müziği söyleyerek Türkçe öğrendim” diye konuştu.Koronun daha çok batı müziği söylediğini dile getiren Valeldzhi, “Önümüzdeki günlerde vals günü var. Bu nedenle vals seçtim. İki derste 8 müzik ezberledik. Türkçe bilmeyip, Türkçe müzik söyleyen üyelerimiz bulunuyor. ‘Fikrimin İnce Gülü’, ‘Bahar Geldi Gül Açıldı’, ‘İzmir Marşı’, ‘Yine Bir Gülnihal’, ‘Hatırla Sevgili’ müziklerini çok yeterli söylüyoruz. Provalarımız devam ediyor” dedi.RUSÇA ÖĞRETMENİ KORODARusya’dan 17 yıl önce Antalya’ya gelerek yerleşik yaşamaya başlayan Sevtlana Şumina da koroda yer alıyor. Rusça öğretmeni olduğunu belirten Şumina, “İlk sefer bu türlü bir tertip yapıldı. Bunun için çok teşekkür ederiz. Arkadaşça, dostça müzik söylüyoruz; hepimiz çok mutluyuz” diye konuştu. Kente 4 yıl önce yerleşen Ukraynalı koro üyesi Katrin Dubunina ise “Koroda ben de müzik söylüyorum. Türk kültürünü ve Türkçe öğrenmek için geldim. Müziği çok seviyorum. Türkçe çok güç değil fakat çok kolay da değil. Nağmeleri çıkarmak biraz sıkıntı oluyor. Yavaş yavaş daha düzgün konuşuyorum. Her ay 15 yeni söz öğreniyorum” dedi.

Antalya’ya ?10 yıl evvel yerleşen Polonyalı İrina Yalçın da bu türlü bir fırsat yakaladığı için çok keyifli olduğunu lisana getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu