Teknoloji

Apple, TSMC’den 2 nm Çip Alan İlk Şirket Olacak

Apple, TSMC’nin 2 nm üretim süreciyle üretilen çipleri satın alan ilk şirket olacak. iPhone 17 Pro serisinde 2 nm işlemcinin kullanılması bekleniyor.

TSMC’nin 2025 yılının ikinci yarısında 2 nanometre çip üretimine başlaması bekleniyor. TSMC’nin yeni çiplerini satın alacak ilk firmanın Apple olacağı bildirildi.

iPhone 15 Pro modellerindeki A17 Pro yongası, Mac bilgisayarlardaki M3 serisi yongalara kıyasla 3 nanometrelik bir işlemci kullanıyor. 5 nm teknolojisinden 3 nm teknolojisine geçiş, iPhone’larda %20 daha yüksek GPU hızı, %10 daha yüksek CPU hızı ve 2 kat daha hızlı Neural Engine gibi iyileştirmeleri de beraberinde getirdi. Mac’lerde de benzer iyileştirmeler var. iPhone 17 Pro ve 17 Pro Max’in TSMC’nin 2nm çiplerini kullanması bekleniyor.

Elma

TSMC 2025’te 2 nm Çip Üretimine Başlayacak

TSMC, 2 nm çip üreteceği iki yeni tesis kuruyor ve üçüncü tesis için onay bekliyor. TSMC, önemli çip siparişlerini karşılayabilmek için üretim kapasitesini artırması gerektiğinde genellikle yeni fabrikalar kuruyor. Firma, 2 nm teknolojisi için ise daha geniş alanda üretim yapmayı hedefliyor. TSMC, 2 nm yongalarda FinFET yerine nano katman tabanlı GAAFET kullanacağını duyurdu. Bu da üretim sürecinin güçleneceği anlamına geliyor. GAAFET’ler daha küçük transistör boyutu ve daha düşük çalışma voltajıyla daha yüksek hızlara olanak tanır.

TSMC’nin bu değişiklik için milyarlarca dolar harcadığı söyleniyor. Apple ayrıca yeni teknolojiye uyum sağlamak için çip tasarımında da değişiklik yapacağını duyurdu. Apple yine TMSC’nin yeni çiplerini alan lider şirket olacak.

TSMC daha gelişmiş 1,4 nanometre çipler üzerinde çalışmaya başladı ve bu çiplerin 2027 yılında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu