Ekonomi

“Geçen yıl 75 TL olan şekerin fiyatı bu yıl 99 TL”

Sözcü Gazetesi’nden Countime Başçı’nın haberine göre Kent şekerlerine yer veren Mondelez International Türkiye Genel Müdürü İhsan Karagöz, önümüzdeki dönemi şöyle değerlendirdi: “Şenlik havasında mıyız tartışılır.

Türkiye’de hediyelik şeker pazarının büyüklüğü 1,2 milyar TL. Türkiye’de toplam bayram şekeri tüketimi 24-26 bin ton. Bu yıl yüzde 1-2 büyüme bekliyoruz. Geçen sene 75 lira olan şekerin fiyatı bu sene 99 lira.

Hane başı tüketim 2,47 kilogram

Türkiye’de hane başına yıllık bayram şekeri tüketiminin 2,47 kilogram olduğunu ve bu dönemde alınan hediyelik eşya ve ikramların yüzde 81’inin bayram şekerlerinden oluştuğunu kaydeden Karagöz, salgından etkilenen bölgelerde şeker tüketiminin payının arttığını kaydetti. deprem yüzde 14’e yükseldi.

İç göç nedeniyle tüketimin Adana, İskenderun gibi şehirlere kayabileceğini kaydeden Karagöz, “10 bin geleneksel ve 30 bin modern satış noktası olmak üzere 40 bin noktada bayram şekeri satıyoruz. Bayram şekerleri bayramdan bayrama zamlanıyor. 7 bin kişi satış sürecinde yer alıyor” dedi.

Türkiye Ramazan ortası ve Kurban Bayramı dönemlerinde 24-26 bin ton bayram şekeri tüketiyor.

“Türkiye’de para toplamak çok zor”

Türkiye’den yeni yatırımları Avrupa ve ABD’ye çekmeye çalıştıklarını belirten İhsan Karagöz, Çin ve Tayvan gibi ülkelerle değil, Kanada ve İngiltere gibi ülkelerle rekabet ettiklerini söyledi. Türkiye’de en değerli sorunun tahsilat yapabilmek olduğuna dikkat çeken Karagöz, “Türkiye’de para toplamak çok zor. Tahsilat günleri çok uzun ve bu kadar enflasyonist bir ülkede. Türkiye’de bir vade sorunu olduğu için bizim de 60-90 arası vadelerimiz var” dedi.

haber-ikizdere.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu