Haber

Paris’te binlerce kişi Gazze’de ateşkes talebiyle gösteri yaptı

Fransa’nın başkenti Paris’te soğuk havaya aldırış etmeyen binlerce kişi Gazze’de derhal ateşkes talebiyle gösteri düzenledi.

Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan gösteriye, Boyun Eğmez Fransa (LFI) Partisi Parlamento Grubu Başkan Yardımcısı Mathilde Panot gibi muhalefet milletvekilleri de katıldı.

İsrail’in Gazze’ye yönelik baskınlarına son verilmesini ve derhal ateşkes yapılmasını talep eden göstericiler, “Hepimiz Filistinliyiz” ve “Katil İsrail, Macron (Fransa Cumhurbaşkanı) suç ortağıdır” gibi sloganlar attı.

Başlarında Filistin kefiyesi taşıyan göstericiler, Filistin bayraklarının yanı sıra “Gazze ve Batı Şeria’daki katliamı durdurun”, “Soykırımı durdurun” ve “Ateşkes” yazılı pankartlar taşıdı.

Gösteri sırasında konvoydaki bir kamyona Gazze’de hayatını kaybedenlerin resimleri ve moloz haline getirilmiş şehrin fotoğrafları asıldı.

Göstericiler soğuk havaya aldırış etmeden Millet Meydanı’na yürüdü.

Gösteriye Brittany kentinden katılan Patrick Bertholom, aile üyelerinden bazılarının Batı Şeria’nın Cenin kentinde yaşadığını belirterek, “Vicdanımın tamamen susturulduğunu düşünüyorum” dedi. söz konusu.

Filistinlilere destek verdiklerini belirten Bertholom, “İnsanlar işgal altında yaşamanın bir sonraki dakikasında ne olacağını bilmiyor.” dedi.

Bertholom, 8 yıldır İsrail’de hapiste olan yeğeninin hikâyesini de anlattı.

Yeğeninin kontrol noktasında gözaltına alındıktan sonra cezaevine atıldığını belirten Bertholom, cezaevindeki yeğeninin, kendisini ziyaret eden babasına “Baba, açık cezaeviyle cezaevinde yaşamak arasındaki fark nedir? Alabilir miyiz?” diye sorduğunu söyledi. normal bir hayat mı?” dedi.

Gösterici Kai Carver, Gazze’deki duruma ilişkin endişelerini dile getirerek, “Gösteriye gelmekten başka ne yapılabilir bilmiyorum” dedi. söz konusu.

Carver, bölgede çok güzel şeyler yaşandığını belirterek, mağdur olanlara destek verdiğini ifade etti.

Filistinli destekçiler ayrıca ülkenin Lyon ve Lille şehirlerinde de gösteriler düzenleyerek bölgedeki çatışmaların sona ermesini talep etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu