Haber

İYİ Parti Grup Başkanvekili Dervişoğlu, Eskişehir’de gazetecilerle buluştu

İYİ Parti Kümelenme Başkan Vekili Müsavat Dervişoğlu, partisinin herhangi bir siyasi partinin seçim zaferine aracı olmak için kurulmadığını belirterek, “İYİ Parti bu aziz millete büyük vaatler vererek iktidara gelmek için kuruldu.” söz konusu.

Partisinin il genel merkezine yaptığı ziyarette konuşan Dervişoğlu, terör devletinin katliam ve soykırım yaptığını belirterek, dış politikanın maceraya tahammülü olmayacağını söyledi.

İYİ Parti olarak her seçimde kendi adaylarıyla seçime gireceklerini daha önce belirttiklerini hatırlatan Dervişoğlu, şöyle konuştu:

“Bu bizim kişisel görüşümüz değil, partimizin karar organı olan Genel Yönetim Kurulumuz tarafından alınan ve kamuoyuyla paylaşılan bir karardır. Başka bir siyasi partinin kurultayındaki gelişme ve değişiklikler kararımızı etkilemeyecektir. 2019 Yerel Yönetim Seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi ile ittifak görüşmelerine katıldık ve o dönemde İYİ Partinin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısıydım. Biz o ittifakı herhangi bir belediyeyi kazanmak veya herhangi bir belediyeyi kazanmak için yapmadık. İYİ Parti o seçimlerde yüksek oy aldı. 2019 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2023 seçimlerinde mağlup olabileceğini göstermek ve ispat etmek için bu ittifakı yaptık. “Yaptığımız ittifak 2019 şartlarına göre yerinde ve doğrudur.”

Dervişoğlu, yanlış söylemler, stratejiler ve aday seçim süreci nedeniyle seçimleri kaybettiklerini savundu.

İYİ Parti’nin Türk milletine üçüncü yolu gösterdiğini belirten Dervişoğlu, “Ana muhalefet ile iktidar arasında sıkışıp kalan milletimize yeni bir yol açarak, bu seçimlere bağımsız katılarak millet terazisinde kendimizi tartmak istiyoruz.” Bu nedenle adaylarımızı da açıkladık.” söz konusu.

Eskişehir Milletvekili Hatipoğlu AK Parti’ye katılıyor

İYİ Parti’den istifa eden Eskişehir Milletvekili İdris Nebi Hatipoğlu’nun AK Parti’ye katılımını değerlendiren Dervişoğlu, “Eskişehir’de de bir milletvekilimiz vardı. O da istifa ederek Adalet ve Kalkınma Partisi’ne katıldı. Eskisehir’de bir milletvekili vardı. Şimdi 40 milletvekili var.Bu, “Milletvekillerinden biri Müsavat Dervişoğlu, diğeri Afyonkarahisar Milletvekilimiz Hakan Gurur Olgun.” dedi.

Müsavat Dervişoğlu, partilerinin seçime tek başına gireceklerini açıklamasının ardından bir gazetecinin art arda istifalar yaşandığını hatırlatması üzerine şunları söyledi:

“İstifa tek taraflı bir karardır. Türkiye’nin üçüncü alternatifi ortaya koymasının demokrasi açısından önemli olduğunu söylüyoruz. Şimdi bazı arkadaşlarımız partimizin ittifak olmadan bu süreçte başarıya ulaşmasının mümkün olmadığını söylüyorlar. Diyorum ki” Bunu söyleyenlere şunu söylüyorum: ‘Bugün bu partiyle ittifakımız var. ‘Siz bunu yapacaksınız. Ertesi gün bu partiyle ittifak yapacaksınız. Ne zaman milletin umudu olacaksınız? Millet terazisinde durmak, kendimizi tartmak istiyoruz.” Eğer millet kendi iradesiyle adaylarımızı tercih ederse, onları belediye başkanı yaparsa biz bu ülkeye hizmet yolculuğumuza devam ederiz. Milletimiz siyasi bedeller ödese bile. Biz bu karardan dolayı sonuçlarını düşüneceğiz. Bütün bunlardan önce CHP ile ittifaka karşı çıktık ve ‘AK Parti’ye şöyle bir ittifak kuralım’ dedik. diyenlerin sözlerine kulak verirsek GÜZEL Partisi’nin bir kuruluş hikayesi vardır.

Biz bu hikayenin tersini yapıyor olurduk. GÜZEL Partisi herhangi bir siyasi partinin seçim zaferine aracı olmak için kurulmamıştır. YETİLİ Parti bu büyük millete büyük vaatler vererek iktidara gelmek için kurulmuştur. “Bunun gerçekleşebilmesi için çaba gösterilmesi gerekiyor.”

“Kalbini başka bir yere sattı”

Dervişoğlu, partisinden istifa eden veya olumsuz beyanda bulunan hiç kimsenin arkasından bir şey söylemeyeceklerini belirtti.

“Bu tek taraflı bir karar olduğu için bizim sorumluluğumuz değil.” Dervişoğlu sözlerini şöyle tamamladı:

“O partinin lideri kendisini iktidara aday göstermek için yakasına rozet takıyorsa, bilmenizi isterim ki onu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıyan oylar, Eskişehir’in oylarıdır. Bunlar İYİ Parti’nin oylarıdır. İYİ Parti’liler tarafından sevildi. Ona göre oy verildi. Eskişehir İş adamı aklıyla, kendisine verilen kalbi ve Eskişehir’in kendisine verdiği oyları başkasına devredemez. Bunu tırnak içine aldım: ‘Siyasi olarak yasa dışıdır.’ Görüşlerime katılmadığınız için istifa edebilirsiniz. Ben onu tanımıyorum. Bana göre geldiği gibi gitti. Eskişehir’in kendisine verdiği kalbi başkasına tasdik edemez, kiralayamaz. Bir siyasetçi onunla hareket etmelidir. Bu sorumluluğun adı yine tırnak içinde ‘haramzadelik’tir. “Kalbini başka yere satmış. Kalbini başka bir yere ciro etmiştir. Eskişehir’in kalbini başka yere kiraladı.”

Toplantıda GÜZEL Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Hakan Erdem Olgun, İYİ Parti Eskişehir İl Başkanı Serdar Ulucan, YETERLİ Partisi Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Melih Aydın, Odunpazarı Belediyesi Başkan Adayı Emine Edizgil ve partililer de hazır bulundu.

Dervişoğlu daha sonra beraberindekilerle birlikte esnafı ziyaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu